Grimsby Minor Hockey


News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Erin Tsilibanis on Friday, February 10, 2017 (151 views)
Try-Outs for the Major, Minor and AE Rep teams will begin April 23rd!

Tryouts will run as follows:

April 23rd – 29th – Major Novice, Major Atom, Major Peewee, Major Bantam
April 30th – May 6th – Minor Atom, Minor Peewee, Minor Bantam
May 7th – May 13th – Atom AE, Peewee AE, Bantam AE (if offered)

Click HERE for the complete Tryout process

Click to view full-size image
Submitted By Erin Tsilibanis on Thursday, February 09, 2017 (320 views)
The Grimsby Minor Hockey Association is now taking Coaching applications for our 2017-2018 Rep teams.

The first stage of the application process is now online.  (please click the link below)

2017-2018 TRAVEL COACH APPLICATION

All applications must be submitted by Friday February 24th 2017 Read More
Other Recent Articles
    Upcoming Events
    Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
    ThursdayFridaySaturdaySundayMonday
    Peewee House League - HawksTeam 2 - Golden Puck Tournament
    Atom AE
    6:30 AM-7:30 AM
    Practice
    Peewee AE
    6:30 AM-7:30 AM
    Practice
    Midget AE
    5:00 PM-6:00 PM
    Practice
    Initiation Program
    GREEN Team & RED Team
    6:00 PM-7:00 PM
    Game Day
    Initiation Program
    BLUE Team & GREY Team
    7:00 PM-8:00 PM
    Game Day
    Bantam AE
    8:00 PM-9:00 PM
    Practice
    Minor Midget A
    9:30 PM
    vs. Flamborough Sabres
    Major Bantam A
    6:30 AM-7:30 AM
    Practice
    Major Novice A
    6:30 AM-7:30 AM
    Practice
    Atom House League
    Blue Demons - Team 4 & Thunder - Team 2
    4:30 PM-5:30 PM
    Shared Practice
    Novice House League
    Rangers Team 1 & Kings Team 2
    5:00 PM-6:00 PM
    Shared Practice
    Atom House League
    Orange Crush - Team 3
    5:30 PM
    vs. Atom House League - Avalanche - Team 5
    Novice House League
    Flames Team 5
    6:00 PM
    vs. Novice House League - Penguins Team 4
    Peewee House League
    Yetis Team 4 & Grimsby Fusion Team 1
    6:30 PM-7:30 PM
    Shared Practice
    Peewee House League
    The Swarm Team 3 & GreyhoundsTeam 5
    7:30 PM-8:30 PM
    Shared Practice
    Peewee AE
    8:20 PM
    @ West Lincoln Wrath
    Bantam House League
    Renegades - Team 1 & Kingers - Team 2
    8:30 PM-9:30 PM
    Shared Practice
    Midget House League
    Grimsby Heat - Team 1 & Midget Team 4
    10:00 PM-11:00 PM
    Shared Practice
    Tyke MD
    6:30 AM-7:30 AM
    Practice
    Minor Peewee A
    6:30 AM-7:30 AM
    Practice
    Development Programs
    Goalie Development
    7:30 AM-8:30 AM
    Clinic
    Development Programs
    Novice Development
    7:30 AM-8:30 AM
    Clinic
    Development Programs
    Atom Development
    8:30 AM-9:30 AM
    Clinic
    Development Programs
    Peewee & Bantam Development
    9:30 AM-10:30 AM
    Clinic
    Initiation Program
    GREEN Team & RED Team
    10:30 AM-11:30 AM
    Shared Practice
    Initiation Program
    BLUE Team & GREY Team
    11:30 AM-12:30 PM
    Shared Practice
    Atom AE
    12:30 PM
    vs. Milton Winterhawks-Harrison
    Bantam House League
    Blizzardz - Team 3
    1:55 PM
    @ Welland Tigers 2
    Welland (Main) [B-B 441]
    Minor Atom A
    2:20 PM
    @ Glanbrook Rangers Minor
    Glanbrook [A-2311]
    Major Novice A
    2:20 PM
    @ Welland Tigers
    Welland (Youth) [O-N-WA-S2-2]
    Novice House League
    Kings Team 2
    2:30 PM
    vs. Novice House League - Flames Team 5
    Novice House League
    Blue Thunder Team 3
    3:30 PM
    vs. Novice House League - Rangers Team 1
    Bantam AE
    4:00 PM
    vs. Halton Hills Thunder
    Peewee House League
    GreyhoundsTeam 5
    4:30 PM
    vs. Peewee House League - HawksTeam 2
    Minor Midget A
    5:00 PM-6:00 PM
    Practice
    Peewee House League
    Grimsby Fusion Team 1
    5:45 PM
    vs. Peewee House League - The Swarm Team 3
    Atom House League
    Thunder - Team 2
    6:30 PM
    vs. Atom House League - Dragons - Team 1
    Bantam House League
    Renegades - Team 1
    7:00 PM
    vs. Lincoln Blades 1
    Bantam House League
    Kingers - Team 2
    7:20 PM
    @ Thorold Blackhawks 2
    Minor Bantam A
    7:30 PM
    @ Garden City Falcons Minor
    Burgoyne [A-4707]
    Atom House League
    Blue Demons - Team 4
    7:30 PM
    vs. Atom House League - Orange Crush - Team 3
    Minor Midget A
    8:30 PM
    @ Flamborough Sabres
    Harry Howell (B) [TC-MMB-K-6]
    Major Novice A
    12:00 PM
    vs. Welland Tigers
    GFHA - Peewee
    12:00 PM
    vs. Ancaster Maroon
    Novice House League
    Rangers Team 1
    1:00 PM
    vs. Novice House League - Penguins Team 4
    Novice House League
    Blue Thunder Team 3
    2:00 PM
    vs. Novice House League - Kings Team 2
    Atom House League
    Avalanche - Team 5
    3:00 PM
    vs. Atom House League - Thunder - Team 2
    Peewee House League
    Yetis Team 4
    4:00 PM
    vs. Peewee House League - GreyhoundsTeam 5
    Major Peewee A
    4:30 PM
    vs. Lincoln Blades
    Major Atom A
    4:30 PM
    vs. Lincoln Blades
    Atom AE
    5:20 PM
    @ Milton Winterhawks-Harrison
    MSC (D) [O-A-AE2-S1-2]
    Minor Bantam A
    5:45 PM
    vs. Glanbrook Rangers Minor
    Bantam AE
    6:00 PM
    @ Halton Hills Thunder
    MMSP (Alcott) [O-B-AE2-S1-2]
    Midget House League
    Midget Team 4
    7:00 PM
    vs. Pelham Panthers 2
    Midget AE
    7:30 PM
    @ Glanbrook Rangers
    Glanbrook [B-5705]
    Major Midget A
    8:20 PM
    vs. Welland Tigers
    Major Novice A
    6:30 AM-7:30 AM
    Practice
    Minor Atom A
    6:30 AM-7:30 AM
    Practice
    Tyke MD
    4:00 PM-5:00 PM
    Practice
    Minor Atom A
    6:00 PM
    @ Lincoln Blades AE
    Fleming [A-2307]
    Peewee House League
    The Swarm Team 3
    6:00 PM
    vs. Peewee House League - HawksTeam 2
    Bantam House League
    Kingers - Team 2
    7:15 PM
    vs. Thorold Blackhawks 2
    Major Bantam A
    7:40 PM
    @ Milton Winterhawks
    MSC (D) [TC-BB-B-18]
    Bantam House League
    Blizzardz - Team 3
    8:00 PM
    @ Welland Tigers 1
    Welland (Youth) [B-B 432]
    Midget House League
    Puck Heads - Team 3
    8:15 PM
    @ Port Colborne Sailors 1
    Vale (2) [M-C 989]
    Bantam AE
    9:00 PM
    vs. Halton Hills Thunder
    Midget AE
    9:40 PM
    @ Thorold Blackhawks AE
    You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
    Or, Subscribe to multiple calendars at once.
    Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
    Organization Record
    Upcoming Games
    Our Tournaments
    No more tournaments upcoming this season.
    View AllOnline Libraries
    Tweets
    Colours Legend
    The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
    • Home Regular Season & Playoff
    • Away Regular Season & Playoff
    • Practices & Exhibition Games
    • Tournaments & Tournament Games
    Printed from grimsbyminorhockey.ca on Thursday, February 23, 2017 at 11:04 AM